Zajímavosti

Zajímavosti

Ethereum je turingovsky kompletní (Turing complete)

Jakýkoliv systém nebo programovací jazyk, který je schopen využít veškerou potřebnou výpočetní kapacitu, se nazývá turingovsky kompletní. V praxi to může představovat síť, která je schopná využít potřebné kapacity z počítačů které jsou na ni připojeny. Jednou takovou sítí je právě Ethereum. Proto se také někdy Ethereum nazývá jako světový počítač.

Díky této vlastnosti je možné na Ethereové síti programovat jednotlivé chytré kontrakty, které mohou využívat přesně tolik výpočetní kapacity, kolik potřebují. Touto vlastností se Ethereum jako turingovsky kompletní liší od jiných sítích. Například Bitcoin není turingovsky kompletní, jelikož jeho skript se zaměřuje jen na předem dané úlohy.

Ethereum bylo nastartováno prostřednictvím crowdfundingu

Ethereum bylo poprvé oficiálně představeno v lednu 2014 na Bitcoinové konferenci v Miamy. Ethereum White paper byl však znám již na konci roku 2013. Vitalik Buterin se v něm odvolává na potřebu sítě, jež bude programovatelná a nad kterou budou moci vznikat decentralizované služby.

Na podporu tohoto projektu zrealizoval crowdfunding, kde prodejem předtěžených etherů vybral jeho tým 18,300,000 USD, a to během necelých dvou měsíců v roce 2014. 30. července 2015 byl pak vytěžen první blok.

Další zajímavosti